Zagraniczni inwestorzy wyrażają zainteresowanie farmami wiatrowymi w polskiej strefie Morza Bałtyckiego

Prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej Maciej Stryjecki wyraził przekonanie na łamach tygodnika „Rzeczpospolita”, że inwestorzy planują zbudowanie w latach 2035-2040 farm wiatrowych o mocy ok. 12 GW. Wśród zainteresowanych znajdują się firmy Innogy, Dong, EDPR czy Vattenfall.

Stryjecki szacuje, że projekty w polskim obszarze Morza Bałtyckiego mają szansę pojawiać się w roku 2025. Dodaje, że pierwsze projekty jakie powstaną będą musiały zrealizować przyłącze do wskazanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne punktu na lądzie, ponieważ do tego czasu nie ma szans na powstanie sieci morskiej, która jednak może powstać w dłuższej perspektywie czasu. Wśród autorów pierwszych projektów, które mają szansę na wykonanie są firmy takie jak PGE, Orlen, Polenergia, Baltic Trade czy Invest, a ich moc oscylowałaby w granicach 3,5-4 GW.

Źródło: https://www.cire.pl/item,166668,1,0,0,0,0,0,inwestorzy-zagraniczni-zainteresowani-rozwojem-farm-wiatrowych-w-polskiej-strefie-morza-baltyckiego.html