Czy można zamontować fotowoltaikę na własnym balkonie?

Czy można zamontować fotowoltaikę na własnym balkonie?

Nieustanne podwyżki cen energii elektrycznej sprawiają, że wiele osób poszukuje rozwiązań w postaci alternatywnych źródeł energii. Pozwalają one na znaczne zredukowanie wysokości rachunków, płaconych za prąd. 

Doskonałym sposobem na częściowe uniezależnienie się od dostaw energii elektrycznej z lokalnej sieci, jest montaż na budynku fotowoltaiki. Taka instalacja może być również zakładana na balkonach bloków. Podstawową kwestią, nurtującą osoby decydujące się na montaż paneli fotowoltaicznych, jest aspekt ich opłacalności. Należy wskazać, że fotowoltaika, umożliwiająca wyprodukowanie energii elektrycznej w przedziale od 400 kWh do 500 kWh, daje roczne oszczędności na poziomie kilkuset złotych. W efekcie koszty całej inwestycji zwrócą się dopiero po kilku latach korzystania z paneli. Jednak każda osoba posiadająca fotowoltaikę będzie dostawać niższe rachunki za prąd, już od pierwszego miesiąca użytkowania paneli słonecznych. Dodatkowo część domowych urządzeń elektrycznych będzie zasilana panelami słonecznymi. Przed instalacją fotowoltaiki na balkonie należy jednak przeanalizować kilka ważnych kwestii. Będą one decydować o wydajności inwestycji i jej opłacalności, a także bezpieczeństwie wszystkich mieszkańców bloku. Przede wszystkim trzeba zweryfikować położenie mieszkania pod względem stron świata. Balkony wychodzące na południe mają najbardziej korzystną lokalizację. Istotnym aspektem jest również właściwy kąt nachylenia paneli słonecznych i rodzaj instalacji, na jaką przyszły użytkownik powinien się zdecydować. Istotna jest również kwestia odpowiedniego montażu paneli, który nie będzie utrudniał funkcjonowania ani nie będzie zagrażał życiu oraz zdrowiu innych mieszkańców danego budynku. Warto także zwrócić uwagę, że instalacja fotowoltaiki na balkonie wymaga zgody administracji, spółdzielni lub wspólnoty. Wszystkie informacje na temat niezbędnych dokumentów, można znaleźć w internecie. Przy okazji można sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych, wykorzystując STS kod promocyjny.

Panele fotowoltaiczne w bloku – korzyści  

Innowacyjna instalacja fotowoltaiczna montowana jest na wybranym budynku jest razem z falownikiem, którego zadaniem jest zmiana prądu stałego na zmienny. Jest to instalacja wyspowa, nazywana także instalacją typu off-grid. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość magazynowania nadwyżki wyprodukowanej energii, czyli prądu, którego w danym momencie nie można wykorzystać. Energię zgromadzoną w akumulatorach można zużyć w późniejszym czasie. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku przerw w dostawie prądu. Przed przystąpieniem do montażu paneli fotowoltaicznych na balkonie należy dopełnić wszystkich wymaganych formalności. Warto pamiętać, że zewnętrza część balustrady balkonowej i elewacja nie są zaliczane do własnościowej części mieszkania. Wszystkie decyzje dotyczące balustrad i fasad podejmuje spółdzielnia mieszkaniowa, administracja lub zarząd wspólnoty mieszkaniowej. W związku z tym, niezbędne będzie udanie się do zarządcy budynku i przedstawienie mu projektu instalacji. Sam montaż fotowoltaiki musi zostać wykonany przez profesjonalnego elektryka, który posiada wszystkie, niezbędne uprawnienia. W przypadku, gdy moc instalacji będzie przekraczać 800 W, należy dokonać zgłoszenia do zakładu energetycznego i przejść na system trójfazowy zasilania. 

Instalacje fotowoltaiczne charakteryzują się wysoką niezawodnością i trwałością. Producenci paneli wskazują, że mogą one działać bezawaryjnie, nawet 25 lat. Jest to świetna opcja dla osób, ceniących sobie niezależność od cyklicznych podwyżek cen energii elektrycznej. Fotowoltaika to rozwiązanie, które można zamontować również na własnym balkonie.